PP 2019

Dejte volovi funkci – a budou tam dlouho.

Poprvé za dob mého působení v orientačním běhu od roku 2013, jsem měl možnost prodat nabrané zkušenosti a propsat je skrz pero stavitelského módu OCAD 2018 na pretexový papír druhé etapy PP 2019.

Pod ruku se mi dostal velmi lukrativní terén v okolí Valdštejna, Kopičáku a Radeče. Tam kde se vloni běžel svěťák a kde všem vypálil rybník Milda a svět v úžasu sledoval 4. místo Kubátíka nebo jak se holky fantasticky seřadily na 7 až 9. místě.

Měl jsem také velmi schopné pomocníky. Mišku jakožto stavitele dětských a veteránských kategorií a skvělého oponenta Dana Wolfa. Oba uměli do věci vnést svůj eliťácký pohled, ale také zkušenostmi protřelou pyramidu znalostí, na jejíchž základech se rozhodně dá postavit každá etapa.

Poměrně dlouho trvalo ustanovit místo startu a cíle, poněvadž to bylo z kempu pod Vyskří trochu z ruky, ale nakonec jsme zvolili kvalitu terénu na úkor vzdálenosti na start. Ten byl zvolen právě kousek pod Radčí.

startovní procedura

Rozhodl jsem se, že přiblížím terén pomocí tratě H21E, která samozřejmě vymetla největší část lesa.
Úvodní pinkačka zavedla závodníky do velmi masité skalnaté části. Písař závodu nabídl drobné varianty postupu, ale hlavně cizelérskou realizaci ve skalním bludišti.

bratrovražedný souboj na jedničku, vyhrává Martin

Oba bratři také volí rozdílně i na kontrolu číslo 2

Čumáček vrací úder

Zatím většina závodníků chodí rovně, najdou se ale tací, kteří hledají úlevu od vrstevnic a obíhají kolem.

Transportní postup na K4, K5 nenabídne mnoho rozdílných variant, ale přesto se jeden odvážný najde

Radomír Tichý si naběhne nějaké metry navíc, přidá si i vrstevnice, ale je spokojen

První zajímavá volba nabízí hned několik řešení, Mrazák se trochu nechá nachytat a jde spodem. Tomáš Křivda je nejrychlejší a to i díky správnému odhalení umístění kontroly. Ta byla úplně nahoře

jedna ze skalních kontrol

Na řadu přichází první, opravdu zásadní postup celého dne. Kontrola číslo 9 je umístěna na kopci, na který vede doopravdy drtivá obíhačka kolem hradu Valdštejn nebo přímá varianta s velkým zalamovákem na konci. V rámci testování vyšel tento postup o maličko pomaleji po cestě okolo (cca 15s), ale penzum ušetřených sil je značné a může figurovat jako velmi dobře zúročená investice na závěr závodu.
Postup opět nejrychleji zvládá Tomáš Křivda, když volí téměř rovnou variantu. Kuba Glonek to žene kolem přes Vladštejn. Velmi nebojácný je Martin Křivda, ten se nebojí čáry a jde téměř rovně. Ačkoliv naběhl o 700m méně než Kuba Glonek, dostal na postupu přes 2 minuty. Ale Bapťák, který neměl GPS šel taktéž rovně a jeho ztráta na Toma Křivdu byla něco málo přes minutu. Lukáš Kettner jde do Mordoru, ale zvládá to se ctí. Ben Windsor nechal buzolu na hradě a naběhne si téměř kilák navíc, ale vyhlídky na Skalák jistě stály za to.

Pasáž od 9 do 14 kontroly nenabízí žádný delší postup, ale je to spíš taková hra ve skalách, důležité je udržet koncentraci a nezvolit špatný postup. Opět zde kraluje Tomík Křivda a navyšuje své vedení.

Kontrola 13 a Vojta Peterka

Středně dlouhý postup na K15 nabízí hned několik variant. Rovnocenné varianty spodem se téměř všichni bojí a jdou rovně, ačkoliv to bylo při testování naprosto stejně časově náročné jako jít rovně. Do tohoto boje se pouští pouze Matějíček, ale zřejmě únavou chytá 100s ztráty. Superobíhačku volí Martin Křivda, ale jeho bratr je jinde a utužuje velký náskok.

Další transportní postup je na K17. Vyhrává ho Mrazák o vteřinu před Křivdičem.

Královský postup závodu přichází na K18. Nejlépe ho volí Bapťák, bohužel bez GPS, ale jde stejně jako David Hepner, jen s tím rozdílem, že beží po pěšince nad údolím a kontrolou 6. Oba ale správně odhalili správnost horní varianty. Kdežto Mrazák jde tradiční asfalt a i přes jeho vrchařské i asfaltové schopnosti chytne 80s na švýcarského mazáka. Tom Křivda jde rovně a chytne ještě o něco více. Zajimavě volí Kuba Glonek, který sice šetří metry, ale přidává si výšku, ale rozhodně můžeme uznat také jeho varintu. Pak tu máme několik perliček. První je Filip Adámek, ten se rozhodne zdolat vrstevnice na kolmo a to hned dvakrát. Stejnou taktiku volí také Cedric Klein, ten vyšplhá ještě o několik vrstevnic víc a také chytne o další 2 minuty víc. Ovšem nejvcíc zaujímá Martin Křivda, ten brutálně oběhne po kraji mapy, přes start a nakonec si ještě pěkně vystoupá ke kontrole. Jeho ztráta je přes 6 minut.

tak kudy?

V závěru už jen přichází taková ťukačka směrem do cíle, ve kterém je nejrychleji Tomáš Křivda za 72 minut, druhý Bapťák si na trati pobyl 75 minut a Mráz ukořistil třetí místo těsně před Kubou Glonkem o 3s za necelých 77 minut.
Výsledky

Zde si můžete pustit rerun ze závodů od borců, kteří zaslali své gps záznamy:
https://1url.cz/mMm80

Doufám, že se klasika líbila a pevně věřím, že na PP ještě přijedete znovu